Φιλική νίκη του Λεύκιππου επί του ΚΑΟΔ

Ο Λεύκιππος κέρδισε το 4ο παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσε στο «Φίλιππος Αμοιρίδης», επικρατώντας του ΚΑΟΔ με 78-71.

Πολλά χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε ο Χρήστος Βαχαρίδης από το τέταρτο φετινό φιλικό που έδωσε σήμερα (20/9) ο Λεύκιππος στο “Φίλιππος Αμοιρίδης”. Εκεί, η ομάδα της Ξάνθης νίκησε τον ΚΑΟΔ 78-71, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, στη δεύτερη περίοδο οι Δραμινοί ξέφυγαν με 20-34, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έκαναν ένα επιμέρους 20-4 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (40-38). Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Λεύκιππος είχε σταθερά το προβάδισμα και παρότι δεν ξέφυγε ποτέ στο σκορ, έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση.

Αυτή ήταν η 2η νίκη σε τέσσερις φιλικούς αγώνες για τον Λεύκιππο, ο οποίος προετοιμάζεται για την παρθενική συμμετοχή του στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής και συγκεκριμένα στον 4ο όμιλο. Η ομάδα της Ξάνθης νίκησε την Ασπίδα Ξάνθης 63-53 και ηττήθηκε από την Καβάλα 62-67 και από την Ελευθερούπολη 57-66. Συν τοις άλλοις, έχει δώσει δύο επίσημους αγώνες για το Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ, στο οποίο νίκησε την Ασπίδα Ξάνθης 67-61 και αποκλείστηκε από τον ΓΑΣ Κομοτηνή με 50-58.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 40-38, 61-54, 78-71
Οι διαιτητές: Ντούρας-Τσαούση