Η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Γερμανίας συνεχίζεται και σήμερα ολοκληρώθηκε η 16η “στροφή” της BBL.

Το πρόγραμμα “άνοιξε” με την εύκολη νίκη της Alba Berlin κόντρα στην Chemnitz με σκορ 83-65 έχοντας κορυφαίο τον Marcus Errikson που σημείωσε 20 πόντους. Το “συγκρότημα” του coach Reneses κατάφερε να “σφίξει” την άμυνά της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να δεχτεί μόλις 6 πόντους στην πρώτη περίοδο. Η συνέχεια ήταν παρόμοια κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να έρθει μια εύκολη νίκη, που την πάει στο 13-1, σε αντίθεση με την Chemnitz που υποχώρησε στο 4-11.

Στο δεύτερο και αρκετά συναρπαστικό παιχνίδι του προγράμματος μεταξύ της Braunschweig και της Ulm. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 94-92. Μετά από αυτή τη νίκη μάλιστα, το “συγκρότημα” του coach Pete πραγματοποιώντας εξαιρετική “αντεπίθεση” στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε στο 5-7, “κυνηγώντας” ακόμη την “8αδα”, σε αντίθεση με την Ulm που πήγε στο 10-6 και παραμένει μέσα στην πρώτη “6αδα”.

Εύκολο σχετικά απόγευμα είχε και η Ludwigsburg που επικράτησε επί της Oldenburg και μάλιστα στην έδρα της με 89-75. Μετά από αυτή τη νίκη, η Ludwigsburg ανέβηκε στο 15-1 παραμένοντας παράλληλα στην πρώτη θέση του βαθμολιγκού πίνακα της BBL, εν αντιθέσει με την Oldenburg που έπεσε στο 13-3, παραμένοντας όμως και αυτή στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Τέλος, η Bayern Munich μετά από ένα παιχνίδι “θρίλερ” επικράτησε επί της Bamberg στο ντέρμπι της αγωνιστικής με 93-92. Tο παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’όλη τη διάρκειά του, με τους “Βαυβαρούς” να έχουν τρομερή αμυντική λειτουργία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του ματς, φτάνοντας σε ακόμα μια νίκη. Έτσι, το “συγκρότημα” του coach Andrea Trinchieri ανέβηκε στο12-3, που το φέρνει μέσα στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας, ενώ η Bamberg υποχώρησε στο 7-10 και απομακρύνεται από την πρώτη “8αδα”.