Η ομάδα της Bamberg κατάφερε να επικρατήσει επί της Frankfurt με 99-83 και να σημειώσει την πρώτη της νίκη στην επιστροφή του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από την αρχή του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι έδειξαν ξεκάθαρα πως έχουν το “πάνω χέρι” στη σημερινή αναμέτρηση και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Bamberg μπροστά στο σκορ με 58-36.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων για ανατροπή, η Bamberg είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ υπέρ της και με “μαξιλαράκι” ασφαλείας.

Το παιχνίδι έληξε με 99-83 υπέρ των γηπεδούχων, που βάζουν τις “βάσεις” για μια καλή συνέχεια στη διοργάνωση της BBL

H Bamberg είχε 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κάτι που αναδεικνύει την ποιότητά της ως ομάδα. Ξεχώρισαν οι Kameron Talyor και Retin Obasohan που σημείωσαν από 13 πόντους έκαστος. Από την άλλη πλευρά, η Frankfurt είχε σε καλή βραδιά τον Quantez Robertson, o oποίος σημείωσε 13 πόντους επίσης.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 58-36, 84-66, 99-83