Υγιεινό περίπατο έκανε η Alba ενόψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (12,11, 21:00) στην 8η Αγωνιστική της Euroleague. Οι Βερολινέζοι έκαναν μια καλή προπόνηση και επιβλήθηκαν άνετα με 79-66 εντός έδρας των Fraport Skyliners στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Η Alba μπήκε με φόρα στο παρκέ από το πρώτο δεκάλεπτο και ισοπέδωσε την αντίπαλό της. Προηγήθηκε με 22-9 στο 10΄ και δεν έκοβε στροφές με τίποτα. Σο ημίχρονο ήταν μπροστά με 27 πόντους (49-22) και στο 30’ το σκορ ήταν 64-37.

Στην 4η περίοδο η Alba προηγήθηκε ακόμα και με 40 πόντους (77-37). Στη συνέχεια όμως… παράτησε το ματς. Έσβησε τον διακόπτη τελείως και αποφάσισε να ξεκουραστεί.

Οι Fraport Skyliners έτσι βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν ένα μυθικό σερί 25-0 και να μετατρέψουν το 79-41 σε 79-66 και να χάσουν με μια τιμητική διαφορά.

Η Alba είχε 63% στα δίποντα (20/32), 35% στα τρίποντα (11/31), έβαλε 30 πόντους κοντά στο καλάθι, έδωσε 25 ασίστ και έκανε 14 λάθη. Μοναδικό «μείον» της, ήταν τα 11 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι αντίπαλοί της.

Από τους Βερολινέζους πρώτος σκόρερ ήταν ο Luke Sikma με 14 πόντους (είχε ακόμα 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ). Εξαιρετικός ήταν ο Jayson Granger, που είχε 13 πόντους με 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Lammers είχε 12π., 7ριμπ..

Στην αντίπερα όχθη κορυφαίος των Fraport Skyliners ήταν ο Gudmundsson με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 49-22, 64-37, 79-66.