Μία σειρά που έφτασε μέχρι το 5ο παιχνίδι με τέσσερα breaks, δεν θα μπορούσε παρά να κριθεί με άλλο ένα! Η Bayern ήταν η καλύτερη ομάδα στη Βόννη, έλεγξε απόλυτα το ματς στο 2ο ημίχρονο και νίκησε την τοπική ομάδα 87-74, παίρνοντας την πρόκριση για 2η σερί χρονιά στους Τελικούς των γερμανικών Playoffs με 3-2 νίκες. Εκεί όπου περιμένει εδώ και ημέρες η ALBA.

Οι Weiler-Babb (18 πόντοι) και Djedovic (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Andrea Trinchieri, η οποία κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (25-38 τα ριμπάουντ), είχε 70,6% στα δίποντα (24/34) και μπήκε δυναμικά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν 3-10 στο 3’ και 6-17 στο 5’, ενώ ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 14 πόντους στο 8’ (8-22). Κάπου εκεί η Βόννη αφυπνίστηκε. Με μπροστάρη το… δαίμονα Parker Jackson-Cartwright και μία σειρά από εύστοχα τρίποντα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στο 16’ (31-30), με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει ήδη 18 πόντους.

Η Βόννη κατάφερε να κλείσει το 1ο ημίχρονο με το προβάδισμα (44-42), αλλά στην κομβική 3η περίοδο η Bayern ήταν αυτή που έλεγξε το παιχνίδι. Οι Βαυαροί απομακρύνθηκαν με 61-69 στο 30’ χάρις σε 7 διαδοχικούς πόντους και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στο 34’ (67-79), φτάνοντας έτσι σχετικά εύκολα στη νίκη-πρόκριση.

Ο βραχύσωμος (ύψους 1.80μ.) Jackson-Cartwright πέτυχε 20 από τους 25 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και μοίρασε ακόμα 10 ασίστ, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει μόνος του τη διαφορά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 44-42, 61-69, 74-87