Για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος στην Γερμανία Bamberg και ALBA βρέθηκαν αντιμέτωπες στην έδρα της πρώτης. Δυο ομάδες με φαινομενικά διαφορική πορεία στο πρωτάθλημα μιας και η ALBA βρισκόταν στην 2η θέση και η Bamberg στην 8η. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν πως μπορούν να βάλουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους μιας και τους κόντραραν μπαίνοντας αρκετα δυνατά κυρίως στον αμυντικό τομέα του παιχνιδιού καταφέρνοντας να τελειώσει την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 20-20 ενώ ακολουθώντας την ίδια συνταγή κι στην δεύτερη περίοδο και προσπαθώντας να περιορίσει τα επιθετικά ατού της ALBA και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 36-38.Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Bamberg μπήκε πιο δυνατά ιδίως στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί για και μπήκανε στην τελική ευθεία του αγώνα με το σκορ στο 53-53. Η άμυνα έδωσε την λύση για τους γηπεδούχους που δέχτηκαν μολις 14 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο ενώ σκόραραν 23 και παρότι βρέθηκαν υπο πίεση 1 λεπτό πριν τον αγώνα (71-67 39′) κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία της και να πάρει εν τέλει μια μεγάλη νίκη

Τα δεκάλπετα:20-20,36-38,53-53,76-67

Μεγάλο Σοκ υπέστη η Bayern η οποία γνώρισε την ήττα με σκορ 85-83 από την Chemnitz. Η ομάδα του Andrea Trinchierri μπήκε αρκετά νωθρά στον αγώνα και βρέθηκε αρκετά νωρίς πίσω στο σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 28-21. Η Bayern έψαξε την αντίδραση την βρήκε αλλά δεν έπαψε να βρίσκεται πίσω στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια πίσω με εναν μόλις πόντο 46-45. Στο τρίτο δεκαλεπτο η ομάδα του coach Trinchierri έμοιαζε να δείχνει τα πατήματα της τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και κατάφερε να προσπεράσει αλλά και μετά τα μέσα της περιόδου να χτίσει την δική της διαφορά στελνοντας για πρώτη φορά στο +10(58-68 29′) και έκλεισε την περίοδο στο +12(59-71). Και ενώ όλα έδειχναν να είχαν μπει σε μια σειρά η Chemnitz έβγαλε αντίδραση μπήκε πάλι στον αγώνα πίεσε αρκετά τους “Βαυαρούς” προσπέρασε στο ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα (82-81 39′) και ακόμα και όταν η Bayern πέρασε πάλι μπροστά (82-83) βρήκαν την λύση και έκλεψαν την νίκη μέσα από τα χέρια των Βαυαρών.

Τα δεκάλεπτα:28-21,46-45,59-71,85-83