Η Ulm ήταν υπερηχητική από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρηση με την Bonn, με συνέπεια να φτάσει πολύ άνετα στην επικράτηση (112-84), να κάνει το 2-1 στην σειρά των Τελικών και να απέχει μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και μάλιστα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (26-18), ενώ στην δεύτερη περίοδο έπιασαν μία τρομερή απόδοση και με ένα επιμέρους 27-12 οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +23 (53-30).

Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα ελέω της μεγάλης διαφοράς που υπήρχε από το πρώτο ημίχρονο, εντούτοις η Ulm δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε να προηγείται ακόμη και με αποστάσεις άνω των 30 πόντων.

Tα δεκάλεπτα: 26-18, 53-30, 80-55, 112-84