Σε ένα παιχνίδι με έντονες διακυμάνσεις κι ανατροπές η Ulm κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να κάμψει την αντίσταση της κατόχου του BCL Bonn, να κάνει το 3-1 στην σειρά και φυσικά να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Το διακύβευμα του παιχνιδιού ήταν πολύ μεγάλο, κι ως εκ τούτου οι δύο “μονομάχοι” συμβάδιζαν φυσιολογικά στο σκορ, κάτι που αποτυπώθηκε και από το 23-21 του πρώτου δεκαλέπτου. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα στα επόμενα λεπτά, αλλά το συγκρότημα του Lakovic κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους 22-18 και οδηγηθεί στην ανάπαυλα με το ισχνό +2 (43-41).

Η αρμάδα του Ishalo κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι στις αρχές του δευτέρου μέρους και τελικά ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 8-18, το οποίο της έδωσε την ευκαιρία να πάει στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” οκτώ πόντων (51-59). Αυτό το παρατεταμένο “νεκρό” διάστημα φαίνεται πως αφύπνησε για τα καλά την Ulm, καθότι σε διάστημα 5:30 λεπτών έτρεξε ένα επιμέρους 18-0 και πήρε διαφορά 10 πόντων (69-59). Στις ύστατες στιγμές της συνάντησης οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία απόπειρα να ανατρέψουν της  εις βάρος τους κατάσταση και έκλεισαν την ψαλίδα στους πέντε (72-67), αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν πιο επικίνδυνοι και μοιραία γνώρισαν την ήττα κι έχασαν το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 43-41, 51-59, 74-70