Στην EuroLeague μπορεί να μην έχει κάνει ιδανικό ξεκίνημα, στη Liga Endesa, πάντως, η Baskonia τα πηγαίνει μια χαρά. Το απόγευμα της Κυριακής (15/11) η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στην EuroLeague (19/11, 21:30) υπερκέρασε με δυσκολία το εμπόδιο της Obradoiro στο γήπεδό της με 80-74 και έφτασε τις 4 συνεχόμενες νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Ο Luca Vildoza πέτυχε 20 πόντους για τη Baskonia, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 34-36 στο ημίχρονο, ωστόσο πέτυχε 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και έλεγξε το ματς από εκεί και πέρα. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Ιταλός Achille Polonara (11) για την ομάδα του Dusko Ivanovic, σε ένα ιστορικής σημασίας παιχνίδι για αυτήν.

Με τη νίκη αυτή η Baskonia έφτασε τις 1000 νίκες στην ιστορία της στο ισπανικό πρωτάθλημα τόσο στην εποχή ACB, όσο και πριν από αυτήν! Η βασκική ομάδα έγινε έτσι η που κατάφερε να σπάσει αυτό το φράγμα μετά τη Real Madrid, τη Barcelona, τη Joventut Badalona και την Estudiantes. Το συνολικό ρεκόρ των Βάσκων είναι πλέον 1000-701.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-36, 62-55, 80-74