H Real τα βρήκε… μπαστούνια εκτός έδρας από την Tenerife, που κάνει ως τώρα μια εντυπωσιακή σεζόν στην ACB, αλλά τελικά πήρε το «διπλό» (92-85) με αντεπίθεση στην 4η περίοδο. Στην Βιτόρια η Baskonia πήρε χαλαρά το ματς με την Andorra στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη έκοψε τ’ αστεία, σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη με 84-67.

Η Tenerife της έκανε τη ζωή δύσκολη

Στην Τενερίφη η τοπική ομάδα απέδειξε το γιατί αποτελεί μια από τις μεγάλες εκπλήξεις της σεζόν. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν το λάδι στην Real και ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος των 3 πρώην 10λέπτων (26-25 στο 10΄, 45-44 στο 20΄ και 72-70 στο 30΄).

Στην 4η περίοδο, όμως, η «βασίλισσα» «ξύπνησε», γύρισε το ματς, έκανε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 22-13, πήρε τη νίκη και πήγε στο 15-01, ενώ οι γηπεδούχοι είναι πλέον στο 14-3.

Από την Real πρώτος σκόρερ ήταν ο Carroll με 18 πόντους (με 4/4 βολές, 4/4διπ., 2/4τριπ.). Ο Taveres ήταν «διπλός» (12π., 13ριμπ.), ενώ κοντά στο double – double έφτασαν οι Garuba (12π., 9ριμπ.), Thompkins (11π., 7ριμπ.).

Από την Tenerife κορυφαίος ήταν ο Γεωργιανός, τέως σέντερ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, Giorgi Shermadini που πέτυχε 18 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και έδωσε και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 45-44, 72-70, 85-92

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος

Στην Βιτόρια η Baskonia αντιμετώπισε με… χαλαρή διάθεση την Andorra και βρέθηκε να χάνει με 18-23 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο οι Βάσκοι ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν (42-37). Στο δεύτερο μέρος όμως, η Baskonia αποφάσισε να δείξει σοβαρότητα και έτσι πάτησε το γκάζι και πήρε τη νίκη με 84-67.

Οι Βάσκοι πήγαν έτσι στο 13-4, ενώ η Andorra είναι στο 7-8.

Από την Baskonia «διπλός» ήταν ο Fall (17π., 14ριμπ.), ο Henry έφτασε κοντά στο double – double (15π., 8ασ.), ενώ ο Giedraitis πέτυχε 16 πόντους

Από την Andorra πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης της απόψε στο παρκέ ήταν ο Senglin ο οποίος πέτυχε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 42-37, 61-53, 84-67.