Η Tenerife παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε όντας πολύ άστοχη από την Bilbao με 78-70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Álex Mumbrú μπήκε πιο “ζεστά” στον αγώνα και κατάφερε να αποκτήσει γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 5 πόντων (20-15). Στη συνέχεια και στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση άλλαξε καθώς η Tenerife με τον πολύ καλό σήμερα Nick Zeisloft ανέτρεψε την κατάσταση και έκλεισε την αναύπαλα του πρώτου μέρους στο -1 (33-32).

Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στη Bilbao, καθώς το συγκρότημα του coach Mumbrú ήταν περισσότερο εύστοχη από την αντίπαλό της και εκμεταλλεύτηκε τα πολλαπλά λάθη που πραγματοποίησε η ομάδα του Txus Vidorreta. Γρήγορα αλλά και με σταθερότητα η Bilbao κράτησε απόσταση “ασφαλείας” από την Tenerife και έφτασε στην πρώτη της νίκη στην τελική φάση της ACB με σκορ 78-70.

Για την Τenerife ξεχώρισε ο Nick Zeisloft που σημείωσε 22 πόντους, ενώ για την νικήτρια Bilbao σε καλή μέρα βρέθηκαν οι Rafael Martínez και Jonathan Rousselle που σημείωσαν από 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-32, 61-52, 78-70