Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να βρέθηκε μέχρι και το +15 (46-31, 19′) στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μάλαγα, αλλά αγχώθηκε για να πάρει την 3η της συνεχόμενη νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο 3ο δεκάλεπτο και τρέχοντας σερί 1-14 από το 26′ μέχρι το 30′, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 62-64. Το ντέρμπι καλά κράτησε στην Μαδρίτη μέχρι το 39ο λεπτό (81-82), με τον Φακούντο Καμπάσο και Σέρχιο Γιουλ να σημειώνουν 8 πόντους και να δίνουν την αγχωτική νίκη στην «Βασίλισσα» με σκορ 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 48-36, 62-64, 89-82.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 5, Ράντολφ 10, Ταβάρες 14, Γιουλ 6, Τέιλορ 6, Φερνάντεθ 4, Καμπάσο 13, Ρέγιες 10, Ντεκ 6, Πρέπελιτς 3, Κούζμιτς 2.

Ουνικάχα Μάλαγα (Κασιμίρο): Φερνάντεθ 5, Ντίεθ 2, Σερμαντίνι 13, Ρόμπερτς 12, Γουίλτζερ 11, Ντίαθ 3, Σάλιν 8, Μιλοσάβλιεβιτς 15, Βατσίνσκι 3, Λεσόρ 5, Σουάρεθ 5.

Χωρίς ήττα παραμένει και η Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα, η οποία δυσκολεύτηκε αλλά είχε τον Κρις Σίνγκλετον και τον Άντε Τόμιτς που οδήγησαν τους ”μπλαουγκράνα” στην νίκη με 67-63 κόντρα στην Ανδόρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 33-32, 55-50, 67-63.

Οι πόντοι της Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 5, Πάνγκος, Ρίμπας 11 (3), Σίνγκλετον 16 (4), Ερτέλ 5, Οριόλα 8 (1), Κούριτς 6 (2), Κλαβέρ 5, Τόμιτς 11.