Η Ρεάλ αγωνίστηκε χωρίς τον Λούκα Ντόνσιτς, όμως ο Κάρολ ανέλαβε δράση και σημείωσε 28 πόντους με 7/10 τρίποντα για να περάσει η ‘’βασίλισσα’’ από την έδρα της Χιπούσκοα με σκορ 98-84.

Η Μπασκόνια υποδέχτηκε την Μπέτις και επικράτησε εύκολα με 94-70, αφήνοντας πίσω την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο. Σεγκέλια με 22 πόντους  και Τίμα-Τζάνιγκ με 15 ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές.

Η Βαλένθια αγωνίστηκε με τη Φουελαμπράδα εντός έδρας και νίκησε με 88-72 παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να πάρουν το ματς.

Σε ένα γεμάτο παιχνίδι από πλευράς παραγωγικότητας, η Μάλαγα νίκησε τη Γκραν Κανάρια με 94-87. Για την ομάδα του Πλάθα ο Σερμαντίνι σημείωσε 23 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα γνώρισε ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά από την Ανδόρα του Βλάντο Γιάνκοβιτς με σκορ 102-92. Ο Γιάκα Μπλάζιτς ξεχώρισε για τους νικητές με 20 πόντους, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού σε 20 λεπτά συμμετοχής είχε 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και Κώστα Βασιλειάδη νίκησε εύκολα με 77-59 την Εστουδιάντες. Ο Πονίτκα με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Έλληνα τεχνικού, ενώ ο  Βασιλειάδης να έχει σε 18 λεπτά συμμετοχής  σημείωσε 6 πόντους , 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.