Οι Τελικοί της Liga Endesa άρχισαν με break. Ένα break που ίσως και να αποβεί καθοριστικό σε μία best of three σειρά (στις δύο νίκες). Το έκανε η Barcelona στη Μαδρίτη και μάλιστα με το επιβλητικό 75-89 επί της Real, κάτι που σημαίνει ότι χρειάζεται άλλη μία νίκη στο Palau Blaugrana, προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια Ισπανίας για πρώτη φορά ύστερα από επτά χρόνια!

Τη σεζόν 2013-14 κατέκτησε για τελευταία φορά το πρωτάθλημα η καταλανική ομάδα, η οποία είχε σε τρομερή βραδιά τον Cory Higgins (25 πόντοι) στο Wizink Center. Καλός ήταν και ο Νικ Καλάθης (12 πόντοι), ενώ από πλευράς Real ξεχώρισε ο Eddy Tavares (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Η Barca ξεπέρασε μάλιστα και το πολύ καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν 9-0 στο 3’ και ισοφάρισαν τη μέγιστη διαφορά τους στα μέσα της 2ης περιόδου (28-19). Η ομάδα του Sarunas Jasikevicius δεν άργησε πάντως να επιστρέψει στο ματς. Με οκτώ διαδοχικούς πόντους η Barcelona ισοφάρισε το σκορ για πρώτη φορά στο 18’ (32-32) και αντιπαρήλθε και το επόμενο ξέσπασμα των Μαδριλένων.

BARCELONA: ΤΟ ΣΕΡΙ 0-17 ΚΑΙ Ο HIGGINS

Η Real μπήκε στο 2ο ημίχρονο με πέντε σερί πόντους (41-33 στο 21’) και βρισκόταν μπροστά με +7 λίγο αργότερα (44-37). Κάπου εκεί άρχισε το καταλανικό σερί, το οποίο άλλαξε μια και καλή την εικόνα της αναμέτρησης. Η Barca πέτυχε 17 αναπάντητους πόντους από εκεί και πέρα, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 44-46 και ξέφυγε με +10 λίγο αργότερα (44-54), με τον Higgins να έχει μέχρι εκείνο το σημείο 21 πόντους, τους 14 εκ των οποίων στο 2ο ημίχρονο!

Η Real δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά. Αντιθέτως, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +18 για τους Καταλανούς (56-74) στην 4η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-33, 52-62, 75-89