Η Μπαρτσελόνα κατάφερε και πήρε τη νίκη με 87-82 στο ισπανικό ντέρμπι με την Μπασκόνια κάνοντας ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Οι Καταλανοί δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ μέχρι να φτάσουν στο τελικό 87-82 και χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κι αυτό γιατί η Μπασκόνια βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (56-67), δείχνοντας ικανή να φύγει με νίκη από την Βαρκελώνη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως τα πάντα άλλαξαν. Κι αυτό γιατί οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση και με τους Βεζένκοφ-Ερτέλ να αναλαμβάνουν δράση κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα (72-71, 35′). Η κατάσταση δεν άλλαξε, με τους Χάνγκα, Μοεερμάν να δίνουν λύσεις και έτσι το φινάλε του αγώνα βρήκε την Μπαρτσελόνα νικήτρια με 87-82 στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Τόμας Ερτέλ με 23 πόντους και 9 ασίστ ήταν το σημείο αναφοράς των νικητών, με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ να ακολουθεί με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Σημαντικός ήταν και ο Πάου Ρίμπας, στην επιστροφή του μετά από πολύμηνο τραυματισμό, μετρώντας 11 πόντους. Για την Μπασκόνια οι Χουέρτας (19 πόντοι, 6 ασίστ) και Βόιτμαν (15 πόντοι) ξεχώρισαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 45-42, 56-67, 87-82.