Η νικήτρια του Basketball Champions League San Pablo Burgos, έχοντας τρομερή ψυχολογία, έφτασε και στη νίκη για την τέταρτη αγωνιστική της Liga Endesa κόντρα στην Zaragoza στην έδρα της με 100-86.

Με τρομερή “φόρα” η Burgos κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού κόντρα στην ανταγωνιστική Zaragoza να “πατήσει γκάζι” και να ξεφύγει στο σκορ.

Το παιχνίδι για 30 λεπτά ήταν ένα “κλειστό ντέρμπι” με τις δυο ομάδες να είναι εύστοχες αρκετά. Ωστόσο, στο τέλος, η Burgos “καθάρισε” το ματς με τρομερή άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 29-18 έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.

Αυτή ήταν η 3η νίκη για το “συγκρότημα” του coach Joan Peñarroya σε 4 παιχνίδια για την ACB, ενώ η Zaragoza πήγε στο 1-3 χωρίς να έχει ξεκινήσει ιδανικά στο πρωτάθλημα της Ισπανίας.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Alex Renfroe με τους 19 πόντους που σημείωσε, ενώ στην αντίπερα όχθη δεσπόζει η εμφάνιση του Dylan Ennis, ο οποίος “σταμάτησε” στους 21 πόντους.