Ένα συναρπαστικό ματς έλαβε χώρα σήμερα (19/9) στη Βαρκελώνη, εκεί όπου η τοπική Barcelona κατόρθωσε να εκκινήσει με νίκη (85-78)τις υποχρεώσεις της στη φετινή ACB, παρόλο που πήγε να… αυτοκτονήσει κόντρα στη σαφώς πιο αδύναμη Murcia, η οποία λίγο έλειψε να κλέψει μια σπουδαία νίκη αν και ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ -ακόμα και με 17 πόντους.

Το πρώτο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στην Barcelona, που ήδη από το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, ξεφεύγοντας με 16 πόντους λίγο πριν το τέλος της (26-10), πριν η Murcia βρει 4 αναπάντητους πόντους για να κλείσει το σκορ στο 26-14.

Η εν λόγω κατάσταση συνεχίστηκε ραγδαία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι με χαρακτηριστική άνεση -που προήλθε κυρίως από την αμυντική τους συνέπεια- διατήρησαν την απόστασή τους σε διψήφιες αποχρώσεις, με την όποια προσπάθεια των φιλοξενούμενων να τη ρίξει από εκεί (4 φορές) να πέφτει στο νερό, με την αρμάδα του Saras Jasikevicius να τρέχει ένα μικρό αλλά ουσιαστικό 8-2 σερί για να τελειώσει το ημίχρονο μπροστά με 42-28.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η κατάσταση επρόκειτο να ήταν πολύ διαφορετική, όταν η Murcia με κύριο πρωτεργάτη τον πρώην παίκτης της Λάρισας, James Webb III, που πέτυχε 8 πόντους σε 9 λεπτά στο 3ο δεκάλεπτο, κατάφερε να τρέξει ένα τρομακτικό επί μέρους σκορ της τάξης του 30-13 και να ισοφαρίσει στο τέλος του σε 58-58.
Νωρίτερα μάλιστα, είχε καταφέρει να προηγηθεί κιόλας (δις, με 54-56 και 56-58), αποτυπώνοντας πλήρως την αυτοπεποίθηση που είχε σήμερα στη Βαρκελώνη!

Ωστόσο, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Barcelona έσφιξε την άμυνά της αρκετά (7 πόντοι μέχρι το 35′) και με κύριο όπλο της τη δυναμική της στην αντίπαλη ρακέτα -και τον Davies να κάνει πάρτι με 6 πόντους μέχρι και το 36′ (2-2 δίποντα, 2-2 βολές) κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία του ματς και να περάσει μπροστά με 6 πόντους (69-63), τρέχοντας ένα 9-2 σερί.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι και τα τελευταία του λεπτά, αλλά οι Καταλανοί -με μπροστάρη τον Davies που κέρδιζε το ένα φάουλ μετά το άλλο- είχαν πάντα τα ψυχικά αποθέματα να διατηρούν το προβάδισμά τους σταθερά στους 5+ πόντους (αποκορύφωμα το +9, 78-69), και εν τέλει να γλυτώνουν ένα ηχηρό κάζο στην πρεμιέρα της ACB.

Για τους νικητές, σούπερ ήταν η τριάδα των Higgins (18 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8-9 βολές), Mirotic (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Davies (17 πόντοι, 8-8 βολές), ενώ ο Νικ Καλάθης αγωνίστηκε για 28 λεπτά και μέτρησε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες, έχοντας ταυτόχρονα και το μεγαλύτερο +/- της Barca με +19.
Από την άλλη μεριά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Taylor με 18 πόντους (6-11 δίποντα), ενώ οι γνώριμοί μας Webb III και Βασιλειάδης μέτρησαν 11 πόντους και 15” παρουσίας, αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 26-14, 42-28, 58-58, 85-78

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.