H Barcelona έκανε εμφάνιση… Euroleague και «υπέταξε» τη Joventut με 89-72, ξεκινώντας νικηφόρα τη σειρά των ημιτελικών.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν και ό,τι καλύτερο παραγωγικά, ωστόσο οι άλλες 3 περίοδοι ήταν «γεμάτες» πόντους. Το γρήγορο τέμπο και το ψηλό σκορ φυσικά ευνοούσε τη Barcelona, η οποία όποτε έβρισκε την ευκαιρία να τρέξει το έκανε με απόλυτη επιτυχία. Φυσικά η Badalona δε θα μπορούσε να «κυνηγήσει» κάτι καλύτερο με 7/26 (27%) σουτ πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75, την ίδια στιγμή που οι «Blaugrana» σκόραραν 13 φορές σε 28 απόπειρες, ποσοστό κοντά στο 50% (46.4%). Η κυριαρχία στα ριμπάουντ (43-26, 13-7 επιθετικά) ήταν άλλος ένας τομέας που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα, ενώ το 5-0 στις τάπες επαληθεύει την πολύ καλή κατάσταση που βρισκόντουσαν αμυντικά οι παίκτες του Sarunas Jasikevicius.

Επέστρεψε ο Sanli μετά τον τραυματισμό που είχε στο κεφάλι (στο Game 1 με τη Gran Canaria) και ήταν ο καλύτερος των γηπεδούχων με 16 πόντους, 4/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και μόλις 1 λάθος! Davies με 13 και Mirotic με 11 πόντους ακολούθησαν (αμφότεροι 2 τάπες), οι οποίοι δε χρειάστηκε να βοηθήσουν και τόσο πολύ απόψε. Πολύ χαμηλά ο Καλάθης, με μόλις 3 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη σε 18′ συμμετοχής. Τρεις οι διψήφιοι για τη Joventut, οι Ribas, Willis με 11 πόντους και ο επί πολλά χρόνια παίκτης της Barcelona, Ante Tomic, με 10 (7 ριμπάουντ).

Δεκάλεπτα: 12-11, 40-31, 69-48, 89-72.