Η ομάδα του Φώτη Κατσκάρη ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και έδειξε πως ήθελε να διεκδικήσει την πρόκριση και ως εκ τούτου η διαφορά έφτασε αρχικά στο +19(7-26) και +20(9-29). Οι φωνές του Saras σε συνδυασμό με δυο τρίποντα που πέτυχε η Barca κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 15-29.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Έλληνα τεχνικού συνέχισε δυναμικά όπως ξεκίνησε και παρά 2 καλάθια της Barcelona εκείνη έμενε σταθερά μπροστά και στο 13ο λεπτό ήταν μπροστά με 15(19-34). Κάπου εκεί έδειξε να χάνει την ένταση της και σε συνδυασμό με την πιεστικη αμυνα της Barca που την οδηγούσε σε λάθη και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά μόνο με 5 πόντους(39-44).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου αν και η Barca μπήκε αρκετά δυνατά όσο και να πλησίαζε την Malaga εκείνη πάντα έβρισκε τρόπους να μένει μπροστά και να αυξάνει όλο και περισσότερο την πίεση στους Blaugrana οδηγώντας τους ετσι σε λάθη κι βιαστικές ενεργειες στην επίθεση. Εν τέλει η τρίτη περίοδος έκλεισε και αυτή στο +5(60-65) για τους Ανδαλουσιανούς με την τεταρτη περίοδο να φαινόταν πως θα ταν ακατάλληλη για καρδιακούς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Barca μπήκε με την διάθεση να τελειώσει όσο πιο γρήγορα μπορούσε τον αγώνα και αυτό φάνηκε από το σερί 13-3 που έτρεξε στην αρχή της περιόδου μετατρεποντας το 60-65 σε 73-68 και στην συνέχεια σε 79-70 δείχνοντας στην ομάδα του coach Κατσικάρη ότι εκείνη θα έπαιρνε στο τέλος το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Όπως όμως φάνηκε οι Ανδαλουσιανοί κάνοντας την δική τους αντεπίθεση και με ένα σερί 16-8 μείωσαν σε 87-86 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και εν τέλει πηγε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Barca παρα την πίεση που δέχτηκε από την Malaga δεν λύγισε και εν τέλει πηγε την πρόκριση για την λ τα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου τη περιμένει η Baskonia

Τα δεκαλεπτα:15-29,39-44,60-65,88-88,-10193(ΠΑΡ.)