Πήρε το ντέρμπι με τον αιώνιο αντίπαλο η Barcelona! H Barcelona κατάφερε να ανακάμψει από την μέτρια στα τελευταία της λεπτά 1η περίοδο στο μεγάλο ντέρμπι με την Real Madrid στη Βαρκελώνη και επικρατώντας τελικά χάρις σε ένα μεγάλο ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο έναντι της Βασίλισσας με 97-82 κατάφερε να πατήσει και πάλι στην κορυφή της ACB μαζί με τη Baskonia, με την οποία είναι ισόβαθμη με 22 νίκες και 5 ήττες φέτος.

Για τους Καταλανούς, που με επί μέρους σκορ της τάξης του 48-34 από το 20′ μέχρι και το 37′ ξέφυγε εν πολλοίς στον πίνακα του σκορ, η τετράδα των Mirotic (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Laprovittola (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Satoransky (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Sanli (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ) βρέθηκε σε μεγάλο φεγγάρι κόντρα στους Μαδριλένους, τους οποίους κατάφεραν να κρατήσουν απόψε μόλις στο 24% από την περίμετρο αλλά και τους 80 πόντους σε 77 κατοχές την ίδια στιγμή που εκείνοι βρήκαν 90+ πόντους σε 87 κατοχές.

Για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Musa με 23 πόντους (οι 16 στο πρώτο μέρος) ενώ ο Hezonja αν και ξεκίνησε τη βραδιά με 7 πόντους στα πρώτα οκτώ λεπτά κόλλησε τελικά στους 9 μέχρι και το τέλος…

Τα Δεκάλεπτα: 17-24, 48-46, 78-63, 97-82