Η Tenerife κάνει σούπερ σεζόν ως τώρα στην ACB και όλοι έλεγαν πριν το αποψινό (1/11) ματς με την Barcelona ότι θα ζορίσει τους Καταλανούς. Και τελικά το έκανε. Μπορεί να μην της έβγαλε το λάδι, αλλά δεν την άφησε να κερδίσει εύκολα και χωρίς ιδιαίτερη κούραση. Στην 4η περίοδο οι «μπλαουγκράνα» χρειάστηκαν κόπο και ενέργεια και τελικά πήραν τη νίκη με 81-74 με τον Καλάθη να κάνει πολύ καλή εμφάνιση (14π., 5ριμπ., 5ασ.).

Η Barcelona πήγε έτσι στο 6-2 στο Ισπανικό Πρωτάθλημα, ενώ η Tenerife γνώρισε απόψε την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση και έχει σκορ 6-1.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν μπαστούνια στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1 πόντο στο 10΄ (19-20). Στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν με 41-32 στο 20΄ και 62-52 στο 30΄.

Στην 4η περίοδο η Tenerife πλησίασε στους 4 πόντους (62-58) στο 33΄ με ένα σερί 6-0. H Barcelona αγρίεψε και με ηγέτες τους Καλάθη, Abrines έκανε ένα ξέσπασμα πήγε στο +10 (71-61 στο 35΄) και χάραξε τον δρόμο για τη νίκη.

Ο Καλάθης έκανε πολύ καλό ματς και είχε απολογισμό 14 πόντους με (1/3 βολές, 5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ στα 20΄.56΄΄ που αγωνίστηκε. Πρώτος σκόρερ των Καταλανών ήταν ο Abrines (16π., με 4/5τριπ.), ενώ το μεγάλο αστέρι της ομάδας, ο Mirotic είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, αλλά και 4 λάθη

Ηγέτης της Tenerife ήταν ο Γεωργιανός, τέως παίκτης Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, Giorgi Shermadini, ο οποίος είχε απολογισμό 19 πόντους (3/3 βολές, 8/12 δίποντα), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-32, 62-52, 81-74