Το πρώτο “εισιτήριο” για τους ημιτελικούς του Copa del Rey πήγε στην Tenerife. Και εύκολα. Η ομάδα του Txus Vidorreta επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Burgos με 87-76 και προκρίθηκε στους “4” του ισπανικού Κυπέλλου για 3η φορά τα τελευταία πέντε χρόνια. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αποψινού προημιτελικού μεταξύ του αγώνα Real – Valencia και θα προσπαθήσει να κάνει κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ στο παρελθόν: να φτάσει στον τελικό.

Οι Fitipaldo (18 πόντοι), Salin (18 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της Τενερίφης, ενώ οι Rivero (12 πόντοι) και Benite (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της -πρωτάρας στη διοργάνωση- Burgos.

Η Τενερίφη είχε 13/26 τρίποντα, 18/19 βολές και ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, κάτι που φαίνεται και από το ότι είχε το προβάδισμα για 32’11’’. Μετά τα ισορροπημένα πρώτα οκτώ λεπτά η ομάδα του Vidorreta έκλεισε την πρώτη περίοδο με επιμέρους 10-2 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Το ματς, πάντως, το “καθάρισε” με ένα ξέσπασμα που έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με το σκορ 53-51 στο 24’, η Tenerife πέτυχε τους επόμενους 16 πόντους, ξέφυγε με 69-51 στο 29’ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Η διαφορά δεν έπεσε ξανά σε μονοψήφιο νούμερο μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 51-42, 71-59, 87-76