Όσοι περίμεναν ντέρμπι στον 85ο τελικό του Copa del Rey, μάλλον απογοητεύτηκαν. Στο Wizink Center της Μαδρίτης εμφανίστηκε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν η Barcelona, η οποία ξέφυγε από το 8ο λεπτό με διψήφια διαφορά, προηγήθηκε ακόμα και με 24 πόντους στο 21’ και νίκησε εύκολα τη γηπεδούχο Real 88-73, κατακτώντας τον τίτλο για 26η φορά στην ιστορία της -δύο λιγότερες από τους Μαδριλένους.

Η ομάδα του Sarunas Jasikevicius κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο. Είχε το προβάδισμα για 35’43’’, σούταρε καλύτερα (53% δίποντα, 40% τρίποντα), μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (40-33) και είχε σε καταπληκτική ημέρα τους Νικ Καλάθη (12 πόντοι, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Cory Higgins (20 πόντοι), με τον Αμερικανό να αναδεικνύεται και ο MVP της διοργάνωσης. Η Barca είχε επίσης και πολλές λύσεις, καθώς διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν ακόμα οι Smits (13), Mirotic (12) και Davies (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Από τη μεριά της Real, η οποία έκλεισε το ματς με 7/28 τρίποντα και έμεινε από νωρίς με μεγάλη διαφορά πίσω στο σκορ, μόνο ο Walter Tavares (17 πόντοι, 7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 τάπες) και ο Alberto Abalde (15 πόντοι) διακρίθηκαν. Η ομάδα του Pablo Laso προηγήθηκε 7-4 στο 4’, αλλά στα επόμενα τέσσερα λεπτά δέχτηκε ένα σερί 0-14 και είδε τη Barcelona να ξεφεύγει με 7-18 στο 8’. Και ακόμα δεν είχε δει τίποτε ακόμα…

Οι Καταλανοί ήταν ισοπεδωτικοί. Στο 19’ ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (29-49) και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 21 πόντων (31-52). Μία διαφορά που άγγιξε τη μέγιστη τιμή της στο 21’ (31-55). Η Real δεν πέταξε ποτέ λευκή πετσέτα και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Ωστόσο, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 11 πόντους (62-73 στο 35’ και 67-78 στο 37’).

Αξίζει να αναφερθεί ότι αυτή ήταν η 12η συνεχόμενη χρονιά που μία εκ των Barcelona, Real κατέκτησε το τρόπαιο! Η τελευταία ομάδα πλην αυτών των δύο που το κατέκτησε ήταν η Baskonia το 2009 (ως Tau Ceramica). Η Barcelona έχει πλέον ρεκόρ 10-7 στους τελικούς που βρήκε απέναντί της τη Real.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-52, 50-69, 73-88