Εντυπωσιακή πορεία στο φετινό Final 8 της Ισπανίας πραγματοποίησε η Malaga η οποία κέρδισε στο τελικό του Copa del Rey την Tenerife με 83-80. Να θυμίσουμε πως στους δύο προηγούμενους αγώνες είχε αποκλείσει κατά σειρά Barcelona και Real Madrid.

Αναφορικά με την αναμέτρηση, οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Tenerife ξέφυγε για πρώτη φορά με εννέα πόντους αλλά η Unicaja είχε άμεσες απαντήσεις κάνοντας μάλιστα επιμέρους 13-4. Στη τέταρτη περίοδο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ καθώς προηγήθηκαν ακόμα και με οκτώ πόντους. Προς το τέλος της αναμέτρησης κατάφεραν να διατηρήσουν το ισχνό προβάδισμα και να πάρουν μια μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν o γνωριμός μας Tyson Carter με 17 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε o Giorgi Shermadini με 20 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 39-37, 60-60, 80-83