Η Baskonia είχε ζόρι, απέναντι στην Gran Canaria, αλλά τελικά οι βολές την έβγαλαν από τη δύσκολη θέση και της έδωσαν τη νίκη με 75-71. Οι Βάσκοι εκτέλεσαν συνολικά 32 βολές, έβαλαν τους 10 τελευταίους πόντους τους με βολές και έτσι κέρδισαν την Gran Canaria στα Κανάρια Νησιά στο πλαίσιο της ACB και πήγαν στο 6-3. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν βυθισμένοι στην ζώνη του υποβιβασμού και έχουν πετύχει μόλις 1 νίκη στα 8 ματς που έχουν δώσει ως τώρα στο πρωτάθλημα.

Παρά την κάκιστη πορεία που κάνει ως τώρα η ομάδα των Καναρίων Νήσων έφερε την Baskonia σε δύσκολη θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ έστω και ισχνή διαφορά και στο τέλος του πρώτου 10λεπτου (23-21) και στο ημίχρονο (35-34). Στην επανάληψη οι Βάσκοι αποφάσισαν να ανεβάσουν στροφές και προηγήθηκαν 48-53 στο 30΄ και πήγαν στο +12 στο 35΄(65-53).

Εκεί, όμως, νόμισαν ότι το ματς τελείωσε και χαλάρωσε. Αμ δε. Η Gran Canaria είχε αντίθετη άποψη. Στο 35΄.30΄΄  οι φιλοξενουμενοι ήταν στο +9 (66-57). Αυτό το 66 κρατήστε το γιατί η Baskonia το πέτυχε με βολή κι εκεί άρχισε ο χορός των βολών.

Η Gran Canaria γύρισε το ματς και το έφερε στον πόντο (65-66 στο 37΄.10΄΄). Ε, από κει και πέρα η Baskonia έβαλε άλλες 9 βολές και πήρε τη νίκη με 75-71, έχοντας όπως είπαμε πετύχει τους 10 τελευταίους πόντους με βολές.

Συνολικά η Baskonia εκτέλεσε 32 βολές και μάλιστα στην 4η περίοδο εκτέλεσε 13 (είχε 11/13).

Από την Baskonia κορυφαίοι ήταν οι Polonara ( 15π., 9ριμπ., 3ασ.), Dragic (17π.), Giedraitis (14π., 6ριμπ.).

Ηγέτες της Gran Canaria ήταν οι Albicy (19π., 4ριμπ., 6ασ.), Costello (19π., 6ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 35-34, 48-53, 71-75.