H Βarcelona ήταν ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και σε συνδυασμό με την εξαιρετική της τρίτης περίοδο (29-18) επικράτησε επί της Valencia (84-74) κι έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ισορροπημένο, με τους Καταλανούς να οδηγούνται στην ανάπαυλα στο +3 (40-37). Στην συνέχεια η ομάδα του Jasikevicius επέβαλε πλήρως τον ρυθμό τους και με οδηγό την τρομερή τους επίθεση πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 14 πόντων (69-55).

Το συγκρότημα του Mumbru προσπαθούσε να επανέλθει στην εξίσωση του αγώνα και πλησίασε στους εννιά (74-65), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 7-0, πήραν διαφορά 16 πόντων (81-65) και καθάρισαν την νίκη. Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Mirotic με 27 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη διακρίθηκαν οι Jones και Harper με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 40-37, 69-55, 84-74.