Δεν πτοήθηκε από τη πρώτη της ήττα η Malaga κόντρα στη Barcelona και λίγα 24ωρα μετά απέδρασε με το διπλό από την έδρα των Καταλανών με 88-79 κάνοντας το 1-1 στη σειρά.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 16-3 στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Εν συνεχεία όμως, η Barcelona ενεργοποιήθηκε στο αμυντικό κομμάτι, πίεσε και κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Mirotic να μειώσε σε απόσταση τριπόντου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-40). Μάλιστα, στη τρίτη περίοδο, οι Καταλανοί πέρασαν μπροστά αλλά η Malaga με κορυφαίο τον Carter ανέκτησαν το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν νευρικότητα και οι Ανδαλουσιάνοι ξαναπήραν διψήφιες διαφορές τις οποίες διατήρησαν σχεδόν μέχρι και το τέλος.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο πρώην παίκτης του Λαυρίου Carter με 19 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Laprovitolla με 19 επίσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 37-40, 57-63, 79-88