Σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ κλειστό μέχρι το τέλος, η Barca τελικά πήρε την νίκη απέναντι στην Real Madrid, χάρις στις βολές του Laprovitolla στα 6” και το άστοχο δίποντο του Lull στην τελευταία κατοχή του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο οι Καταλανοί έκαναν το 2-0 στην σειρά και πλέον απέχουν μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος για πρώτη φορά έπειτα από το 2021. Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Mirotic με 25 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά προσπάθησαν οι Hezonja και Lull με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Oι γηπεδούχοι εκκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και πήραν πλεονέκτημα επτά πόντων (7-0), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν σφυγμό για τα καλά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (20-19). Στα επόμενα λεπτά οι δύο “μονομάχοι” ανέβασαν κατά πολύ τις στροφές τους στο επιθετικό κομμάτι, με το συγκρότημα του Jasikevicius να κρατά πάντα τα ηνία του σκορ και να οδηγείται στην ανάπαυλα στο +4 (45-41). Oι “Blaugrana” ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος και αποσπάστηκαν με εννιά πόντους (57-48), ωστόσο οι “Μερένγκες” έβγαλαν σφυγμό, πλησίασαν στον πόντο (66-65) και πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα μόλις στο -3 (68-65).

Ο χαρακτήρας του κλειστού παιχνιδιού παρέμενε αναλλοίωτος (72-70), την στιγμή που το συγκρότημα του Mateo προσπέρασε στο σκορ μετά από πολλή ώρα (72-75). Μάλιστα η “Βασίλισσα” δεν περιορίστηκε εκεί και ξέφυγε με έξι πόντους (72-78), εντούτοις η Barca έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση του αγώνα χάρις σε ένα σερί 5-0 (79-80). Κάπου εκεί μίλησε ξανά ο Lull, ο οποίος έγραψε το 79-83 με ένα τεράστιο τρίποντο, εντούτοις ο Sanli απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έκανε το 82-83 στα 55”. Ο Mirotic ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (84-83), με την Real να ανακτά το πάνω χέρι, χάρις στον Lull (84-85). Στην συνέχεια ο Laprovittola έκανε το 86-85 από την γραμμή των φιλανθρωπίας, με τον Lull στην τελευταία κατοχή να μην ευστοχεί στο δίποντο και την νίκη να καταλήγει σε καταλανικά χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 68-65, 86-85