Η Barcelona ήλεγξε πλήρως το παιχνίδι, με συνέπεια να καταφέρει να επικρατήσει επί της Real Madrid (82-93), να κάνει το 3-0 στην σειρά και να κατακτήσει το πρωτάθλημα μετά την απώλεια του περυσινού τίτλου. Με αυτόν τον τρόπο οι “Blaugrana” μετρίασαν λίγο την αποτυχία της απώλειας της Euroleague και πλέον θα μπουν με πιο αισιόδοξη ματιά στην νέα σελίδα που θα ανοίξουν την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο (μειωμένο μπάτζετ, αποχώρηση Mirotic, και σχεδόν βέβαιη αντικατάσταση Jasikevicius). Στην αντίπερα όχθη το φινάλε της σεζόν μπορεί να ήταν πικρό για την “Βασίλισσα“, ωστόσο κατάφερε να κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης παρά τα σημαντικά προβλήματα που αντιμετώπισε. Για τους πρωταθλητές ξεχώρισε ο Vesely με 19 πόντους, ενώ για τους Μαδριλένους προσπάθησε ο Tavares με άλλους 19.

Oι δύο “μονομάχοι” συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάτι το οποίο αποτυπωνόταν και από το σκορ της πρώτης περιόδου (21-20). O χαρακτήρας του παιχνιδιού παρέμενε αναλλοίωτος και στα επόμενα λεπτά, με τους Μαδριλένους να βρίσκονται στην πρωτοπορία του σκορ και να οδηγούνται στην ανάπαυλα στο +3 (41-38). Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε σε μεγάλο βαθμό στην συνέχεια, με τους Καταλανούς να καταφέρνουν να πηγαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα με “βραχεία κεφαλή” (66-67). Όσο περνούσε η ώρα το σύνολο του Jasikevicius κυριαρχούσε όλο και περισσότερο στον αγώνα και αποσπάστηκε με οκτώ πόντους (73-81), όμως στα επόμενα λεπτά δεν διαφοροποιήθηκε κάτι ιδιαίτερα και έτσι οι Καταλανοί έφτασαν στην νίκη – τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-38, 66-67, 82-93