Η Barcelona πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Joventut στο 3ο καταλανικό ντέρμπι της ημιτελικής σειράς Playoffs της Liga Endesa. Με break. Η Barca είχε το προβάδισμα για 40 λεπτά και πήρε το “διπλό” με 83-77, κάνοντας έτσι το 2-1 στη σειρά. Η ομάδα του Sarunas Jasikevicius χρειάζεται πλέον άλλη μία νίκη, προκειμένου να προκριθεί στους Τελικούς, εκεί όπου βρίσκεται από χθες η Real.

Ο Νικ Καλάθης έβαλε 5 πόντους όλους κι όλους (με 2/7 σουτ), ωστόσο ένα από τα δύο σουτ που πέτυχε ήταν και αυτό που έριξε νοκ άουτ την Badalona. Το πέτυχε 40’’ πριν από τη λήξη, κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πλησιάσει μέχρι τους τρεις πόντους (74-77), τη μικρότερη διαφορά σε όλο το 2ο ημίχρονο!

Οι Mirotic (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Higgins (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Barcelona, την ώρα που ο συνήθης ύποπτος Ante Tomic (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και οι Willis (17 πόντοι), Vives (13 πόντοι) οδηγούσαν επιθετικά την Joventut. Η ομάδα του Carles Duran δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει το break του 2ου αγώνα και το κακό ξεκίνημα έπαιξε ρόλο σε αυτό.

Η Barca προηγήθηκε 0-6 στο 3’, 9-19 στο 9’ και δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα στο υπόλοιπο παιχνίδι, καθώς είχε απάντηση σε κάθε ξέσπασμα των γηπεδούχων. Η Badalona πλησίασε μέχρι τον έναν πόντο στο 15’ (29-30), αλλά η Barca ξέφυγε εκ νέου με 34-44 στο 20’ και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, με τον Καλάθη να “μιλάει” την πλέον κρίσιμη στιγμή.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 36-46, 56-61, 77-83