Το πρόγραμμα της αγωνιστικής άνοιξαν οι πρωταθλητές του Dusko Ivanovic που υπέπεσαν σε νέα ήττα αυτή την φορά από την Murcia με σκορ 92-87. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα εγκλώβισαν τους Βάσκους τους περιόρισαν αρκετά τις εύκολες επιθετικές τους λύσεις φάνηκαν αρκετά διαβασμένοι και κατάφεραν να λαβώσουν τους ήδη αρκετά λαβωμένους πρωταθλητές οι οποίοι δείχνουν ανέτοιμοι αυτή την χρονική στιγμή τουλάχιστον να βρούνε την φόρμουλα που θα τους επιτρέψει να προστατέψουν το στέμμα τους με αξιώσεις. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Davis,Taylor και Webb 29,22 και 12

Συνέχεια είχε το παιχνίδι που περίμεναν όλοι.Barca και Real αντιμέτωπες στο Palau Blaugrana με τους γηπεδούχους να θέλουν την νίκη προκειμένου να είχαν καλύτερες πιθανότητες στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης της κανονικής διάρκειας.Παρόλα αυτά αυτό δεν φάνηκε και στο παρκέ με την Real να κυριαρχεί των Καταλανών μη αφήνοντας τους περιθώρια αντίδρασης στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 33-42. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα της Barca κάπως άλλαξε κυρίως στο αμυντικό της μισό και αυτό της έδωσε δικαίωμα να ελπίζει σε κάτι καλύτερο στον αγώνα μιας και η επίθεση της ήταν σε καλή μέρα, έχοντας και την άμυνα της σε ένα καλό επίπεδο κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο μείον 2(57-59) και να βάλει ξανά φωτιά στο ματς. Η τέταρτη περίοδος ήταν μια μάχη για γερά νεύρα και μέχρι τελικής πτώσεως με τους Καταλανούς να εξαπολύουν την τελική τους αντεπίθεση η οποία τους έδωσε το προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα(85-84) δείχνοντας να αγκαλιάζει την μεγάλη νίκη, αλλά η Real δήλωσε βροντερό παρών βρήκε λύσεις και πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό με σκορ 85-87.Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Fernandez,Laprovittola και Vuckevic με 13,12 και 11 πόντους αντίστοιχα