Η Valencia είχε… ζόρια απέναντι στην Manresa, αλλά τελικά έφυγε χαμογελαστή από το γήπεδο της αντιπάλου της . Η ομάδα της Euroleague ίδρωσε, αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση της αντιπάλου της και πήρε το διπλό, καθώς κέρδισε την Manresa με 82-74.

H Valencia έδειξε να έχει το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να πάρει μια μεγάλη διαφορά και να καθαρίσει το ματς από νωρίς.

Η ομάδα του Jaume Ponsarnau ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 29-23 και στο ημίχρονο ήταν στο + 8 (48-40). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η Manresa έκανε την αντεπίθεση και γύρισε τούμπα το ματς (προηγήθηκε 62-61 στο 30΄).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ποιότητα του ρόστερ της Valencia μίλησε και έτσι οι φιλοξενούμενιοι πήραν το «διπλό» (82-74).

Από την Valencia, που… ταλαιπώρησε τα στεφάνια από τα 6,75μ. και είχε μόλις 25% (5/20) κορυφαίος ήταν ο Dubljevic με 17 πόντους (4/4 βολές, 2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση έκαναν και οι San-Emeterio (12π. με 6//8 δίποντα και 4 ριμπάουντ) και Sastre (11π.), ενώ ο Kalinic πέτυχε 9 πόντους.

Από την Manresa πρώτα βιολιά ήταν οι Baez (19 πόντοι με 6/6 βολές, 2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) και Eatherton (14 πόντοι και 8 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-48, 62-61, 74-82.