H Real έπαιξε όσο ακριβώς της χρειαζόταν για να κερδίσει και με σχεδόν σβηστές τις μηχανές της επιβλήθηκε με 79-68 εντός έδρας της Fuenlabrada στην ACB και έφτασε στο «10 στα 10».

Στο πρώτο μέρος οι Μαδριλένοι πήραν στην πλάκα το ματς και άφησαν την Fuenlabrada να δείξει ότι υπάρχει. Και οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο έδειξαν ότι υπάρχουν, αλλά είχαν και τον έλεγχο του αγώνα. Η Fuenlabrada προηγήθηκε με 18-24 στο 10΄ και έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας υπέρ της μια διαφορά 7 πόντων (33-40).

Στην επανάληψη η Real σοβαρεύτηκε και έκοψε μαχαίρι τ’ αστεία. Όχι πως άστραψε και βρόντηξε, απλά αποφάσισε να παίξει λίγο μπάσκετ και να καθαρίσει χαλαρά την παρτίδα. Και αυτό έκανε. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 28-11, πήγαν στο +10 (61-51) στο 30΄ και όλα τελείωσαν εκεί, καθώς η Real πήρε εύκολα τη νίκη με 79-68 και πήγε στο 10-0.

Από την «βασίλισσα» πρώτος σκόρερ ήταν ο Carroll, ο οποίος έδειξε σε άλλο ένα ματς, ότι πάει σφαίρα φέτος και είχε απολογισμό 18 πόντους (με 4/8 τρίποντα). Ο Tavares έκρυψε τα καλάθια και ήταν «διπλός», καθώς πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε και 10 ριμπάουντ, ενώ από 13 πόντους πέτυχαν οι Abalde και Campazzo.

Στην αντίπερα όχθη κορυφαίος της Fuenlabrada, αλλά και ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Trimble, που πέτυχε 23 πόντους με 4/10 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-40, 61-51, 79-68