Οι Μαδριλένοι επικράτησαν της Valencia σε ένα παιχνίδι που από πολλούς αν όχι από όλους αναμενόταν ντέρμπι αλλά η “Βασίλισσα” κυρίως με την αμυντική της προσέγγιση το μετέτρεψε σε one team show

Η “Βασίλισσα” μπήκε δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού μη θέλοντας να αφήσει περιθώρια νίκης στις “νυχτερίδες” και για αυτο μόλις στο 7ο λεπτό ξέφυγε με 10(19-9) και έκλεισε την περίοδο το ίδιο δυναμικά τελειώνοντας με το σκορ στο 29-17.

Οι παίχτες του Pablo Laso και στην δεύτερη περίοδο συνέχισαν να παίζουν την ίδια σκληροτράχυλη άμυνα και να είναι αρκετά ευστοχοι και προσηλωμένοι στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά όλο και να ανοίγει φτάνοντας το +15 δυο φορές,32-17 στο 11′ και στο τέλος του ημιχρόνου 49-35

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “νυχτερίδες” προσπάθησαν να κάνουν μια υστατη προσπάθεια να μπούνε στο παιχνίδι και παρότι η διαφορά έφτασε το +21(59-38 στο 24′) η Valencia με ένα σερί 15-0 μείωσε στους 6(59-53) δυο λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου και έκλεισε την περίοδο στο -8(63-55) δείχνοντας ότι είχε ακομα βενζίνη στο ντεποζιτο της.

Εν τέλει η βενζίνη αποδείχθηκε απλές αναθυμιάσεις μιας και στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Laso σοβαρευτηκε και πήρε εν τέλει μια νίκη που σίγουρα αξιζε βασιζόμενη στην συνολική εικόνα του αγώνα με το σκορ 85-74

Για την ομάδα του coach Laso ξεχώρισαν οι Deck,Thompkins και Caroll με 23,21 και 10 πόντους αντίστοιχα

Τα Δεκάλεπτα:29-17,49-34,63-55,85,74