Δεν ξέρουμε αν η Real πήρε στην πλάκα στο πρώτο μέρος την Murcia σε εξ αναβολής παιχνίδι της ACB ή οι φιλοξενούμενοι έδωσαν το 101%, αλλά ξέρουμε ότι η «βασίλισσα» τα βρήκε μπαστούνια από την αντίπαλό της. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η Real αγρίεψε, πήρε σβάρνα την Murcia, πήρε τη νίκη με 98-87, πήγε στο 19-1 και έμεινε πρώτη, ενώ η αντίπαλός της πήγε στο 8-12 και είναι στην 11η θέση.

Στο πρώτο μέρος η Murcia έβαλε δύσκολα στην «βασίλισσα», προηγήθηκε με 32-24 στο 10΄ και δεν έκοψε ρυθμό ούτε στην δεύτερη περίοδο και έτσι το ημίχρονο βρήκε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 51-47.

Στην τρίτη περίοδο, η Real πήρε φόρα, ισοπέδωσε την Murcia και έκανε επιμέρους σκορ 26-9. Έτσι χάραξε τον δρόμο της νίκης και επικράτησε τελικά με 98-87.

Από την Real κορυφαίος ήταν ο γίγαντας Tavares, o οποίος πέτυχε ένα επιβλητικό double – double και είχε απολογισμό 16 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από 14 πόντους πέτυχαν οι Deck και Llull, ενώ 11 πόντους είχε ο Causeur.

Από την Murcia πρώτος σκόρερ ήταν ο Radovic με 24 πόντους, ενώ άλλο ένα σπουδαίο ματς έκανε στο ισπανικό πρωτάθλημα ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου, ο Francamp, o οποίος σημείωσε 20 πόντους με 4/10 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 47-51, 73-60, 98-87