Ήταν θέμα ανωτερότητας και αυτό φάνηκε με το «καλημέρα». Η Real μπήκε με φόρα στο «La Fonteta», προηγήθηκε με 28-6 στο πρώτο δεκάλεπτο της Valencia, έδειξε στους γηπεδούχους ότι δεν έχουν τύχη.

Η Real συνέχισε σε αυτό το τέμπο και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 25 πόντους (25-50). Στην επανάληψη η ομάδα του Pablo Laso έκοψε στροφές και η Valencia βρήκε την ευκαιρία να δείξει ότι… υπάρχει κι αυτή στο παρκέ. Βέβαια, το μόνο που της επέτρεψε η Real να πετύχει ήταν απλά να χάσει με μια μικρή διαφορά και να μην υποστεί μια ήττα μαμούθ. Και τελικά έχασε με το τιμητικό -8 (86-78).

Από την Real που παραμένει αήττητη στο πρωτάθημα και έχει
8 στα 8″, πρώτος σκόρερ ήταν ο Carroll με 17 πόντους. Ο Thompkins πέτυχε 15 πόντους με 3/3 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ τους ίδιους πόντους (15) με τον Αμερικανό πέτυχε και ο Abalde που είχε 4/6 τρίποντα.

Από την Valencia που έχει ξεκινήσει με το αριστερό της σεζόν και ειναι στο 4-4, ο μόνος παίκτης που ταλαιπώρησε την άμυνα της Real ήταν ο Labeyrie. Ο Γάλλος πέτυχε 26 πόντους με τρομερά ποσοστά, καθώς είχε 6/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα και το μόνο σουτ που έχασε ήταν από την γραμμή του φάουλ (2/3 βολές).

Ο άλλος παίκτης των γηπεδούχων με  διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Marinkovic (12π. με 4/6 τρίποντα). Η πιο ηχηρή φετινή μεταγραφή της ομάδας ο Kalinic είχε 8π., 4ριμπ., 2ασ.

Τα δεκάλεπτα: 6-28, 25-50, 57-70, 78-86.