Δεχόμενη 69 ολόκληρους πόντους με 64% ευστοχίας σε 39 σουτ εντός πεδιάς αλλά και με 60% από το τρίποντο μόνο στην 2η και την 3η περίοδο, η Virtus Bologna γνώρισε τη συντριβή με 108-73 από την Sassari σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20η στροφή του ιταλικού πρωταθλήματος!

Συνολικά, οι γηπεδούχοι αντίκρισαν τους 9 από τους 10 παίκτες τους να σκοράρουν γενικότερα, τους 8 να μετρούν τουλάχιστον 8 πόντους και τους 6 να κινούνται και σε διψήφια ύδατα σκοραρίσματος, με τον Bendzius να είναι ο κορυφαίος όλων επιθετικά με 23 πόντους και 6-11 τρίποντα σε μόλις 20 λεπτά!

Από την άλλη μεριά, για την Bologna, η οποία έχει εξασφαλίσει ήδη την πρωτιά στο βαθμολογικό πίνακα αλλά και την παρουσία της στον τελικό του EuroCup (vs Bursaspor), ξεχώρισε μονάχα ο Mannion με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ οι Harvey και Ruzzier έκαναν την ομάδα τους χειρότερη κατά 35 και 33 πόντους, αντίστοιχα, χειρότερη…

Στα χειρότερα φυσικά νέα ανήκει ο τραυματισμός του Milos Teodosic, που αποχώρησε από την αναμέτρηση 2 περίπου λεπτά πριν το φινάλε της 2ης περιόδου…

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 47-35, 86-65, 108-73