Το σύνολο του Σιμόνε Πιανιτζάνι σούταρε με το απίστευτο 51 % από τα 6.75μ, έχοντας 18/35 τρίποντα. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, παίρνοντας προβάδισμα 15 πόντων στο ημίχρονο (33-48). Οι ”κόκκινοι” έχοντας σε απίστευτη μέρα τον  Άντριου Γκάουντλοκ, των 21 πόντων (με 5/9 τρίποντα) σε 30 λεπτά συμμετοχής, συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο με αποτέλεσμα να φτάσουν εύκολα στη νίκη με 96-71.

Ο Γκάουντλοκ επίσης αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος ενώ στη σημερινή αναμέτρηση είχε την βοήθεια από τους Μπέρτανς, Κουζμίνσκας που είχαν από 15 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 33-48, 56-66, 71-96.

Τρέντο: Γκουτιέρεζ 8 (2), Σίλινς 2, Σάτον 15, Σιλντς 14, Γκόμες 7 (2), Φράνκε 2, Φορέι 14 (1), Χογκ 9.

Αρμάνι Μιλανο: Τζέρελς 12 (2), Μπερτάνς 15 (4), Γκουντάιτις 14, Μίτσοφ 10 (2), Γκάουντλοκ 21 (5), Κουζμίνσκας 15 (5), Τσιντσαρίνι 2, Ταρτσέφσκι 6, Κουζίν.