Η Armani Milano θα υπερασπιστεί τον τίτλο της στο 27ο Supercup Ιταλίας. Η ομάδα του Ettore Messina συνήλθε μετά το καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο (το οποίο έχασε με επιμέρους σκορ 10-29) και κατέβαλε την Brindisi με 72-67, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό για 7η φορά τα τελευταία οκτώ χρόνια.

Ο Ντίνος Μήτογλου δεν άρχισε στην πρώτη πεντάδα, εντούτοις ήταν ο πρώτος σκόρερ της Armani με 13 πόντους. Οι Shields (11 πόντοι), Melli (11 πόντοι) και Hines (11 πόντοι) σημείωσαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Ettore Messina, ενώ οι Nick Perkins (16 πόντοι) και Redivo (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Brindisi.

Ο Μήτογλου πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του στο 1ο ημίχρονο και βοήθησε την Armani να προηγηθεί με 16-5 στα μέσα της πρώτης περιόδου και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα άνετο προβάδισμα (41-27). Και μετά ακολούθησε η απόλυτη αγωνιστική καθίζηση…

Η Brindisi “κλείδωσε” την Armani, έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 0-19, προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 49-51 στο 28’ και ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (51-56). Κάπου εκεί όμως η Armani συνήλθε, ισορρόπησε το παιχνίδι, στο 38’ ο Delaney έκανε το σκορ 68-64 με τρίποντο και στο τέλος η ομάδα του Μιλάνου πήρε και τη νίκη.

Στον τελικό της Τρίτης (21/9) η Armani θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Venezia – Virtus Bologna.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-27, 51-56, 72-67

Armani Milano (Messina): Melli 11 (7 ριμπάουντ), Rodriguez 2, Ricci, Biligha, Moraschini, Hall 9, Delaney 7, Μήτογλου 13 (5/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Shields 11, Alviti 2, Hines 11 (5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Datome 3.

Brindisi (Vitucci): Carter, Adrian 6, J. Perkins 5, Zanelli 3, Visconti 7, Gaspardo 5 (6 ριμπάουντ), Ulaneo, Redivo 11, Chappell, Udom 3, N. Perkins 16 (7 ριμπάουντ).