Πρωταθλήτρια Ιταλίας για 29η φορά στην πλούσια ιστορία της αναδείχθηκε το βράδυ του Σαββάτου (18/6) η Armani Milano, η οποία και έκαμψε με σχετική άνεση την αντίσταση της Virtus Bologna με 81-64 εντός έδρας στο Game 6 των τελικών της Serie A -εξέλιξη που τη φέρνει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου για πρώτη φορά από το 2018!

Αν και οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να απαντήσουν σχετικά γρήγορα στο… τρελό κρεσέντο της Armani στις απαρχές του αγώνα μειώνοντας από το -16 στο -5 στη δεύτερη περίοδο, οι οικοδεσπότες ήταν αυτοί που ήλεγχαν απόλυτα την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο.
Συγκεκριμένα, με κύριο όπλο την άμυνά τους (7 πόντοι παθητικό, 1-7 σουτ, 3 λάθη η Virtus μέχρι και το 29ο λεπτό) αλλά και την κυριαρχία της στην αντίπαλη ρακέτα (5 επιθετικά ριμπάουντ, 5 κερδισμένα φάουλ), η ομάδα του Messina βρήκε ξανά τις απαντήσεις που χρειαζόταν και δεν επέτρεψε ξανά στον «εχθρό» να πλησιάσει έστω σε μονοψήφια κλίμακα την απόσταση!

Για τους νικητές, ο Datome έκανε την ίσως καλύτερη εμφάνισή του για φέτος με 23 πόντους (5-10 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, ενώ μεστή απόδοση είχαν επίσης και οι Shields (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Rodriguez (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 43-36, 62-46, 81-64