Στο μεγάλο ντέρμπι της ιταλικής πραγματικότητας, η Armani Milano κατάφερε να γλυτώσει την… αυτοκτονία και να λυγίσει στην παράταση εν τέλει την αντίσταση της Virtus Bologna με 102-99 και να παραμείνει -πλέον πολύ πιο ισχυρά- στην κορυφή της Serie A με τη συμπλήρωση 13 αγώνων σπάζοντας ένα σερί 5 σερί ηττών στο εν λόγω match up της, ανάμεσά τους και οι 4 στους περσινούς Τελικούς!

Παρά το γεγονός πως ήλεγχε την πορεία του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, η αρμάδα του Μιλάνου επέτρεψε στον αντίπαλό της να τρέξει ένα ηχηρό 0-9 σερί στα τελευταία 45” της συνάντησης και με τρίποντο του σούπερ Bellineli να στείλει το ματς στην παράταση!

Ο πρώην παίκτης του Προμηθέας Πατρών Jerian Grant ήταν εκ των απόλυτων πρωταγωνιστών για την ομάδα του coach Messina, με τον Αμερικανό shot creator να σταματάει στους 20 πόντους (3-6 δίποντα, 3-5 τρίποντα), τα 3 ριμπάουντ και τις 6 ασίστ σε 37 λεπτά, διάστημα κατά το οποίο έκανε καλύτερη τον σύλλογό του κατά 5 πόντους.
Από κοντά και ο Sergi Rodriguez με 16 πόντους (4-9 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 9 τελικές πάσες, αλλά και ο Devin Hall που μίλησε στο τέλος με 18 πόντους και 4-8 από την περίμετρο!

Από την άλλη μεριά, για τους φιλοξενούμενους, που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη λίγκα από τις 3 Νοεμβρίου και έτρεχαν ένα σερί 6 επιτυχιών, ο Marco Bellineli πήρε το… όπλο του με 34 πόντους και 6-11 τρίποντα αλλά δεν κατάφερε να κλέψει μόνος του το ματς…

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 54-45, 75-65, 95-95
Η παράταση: 102-99

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.