Κυπελλούχος Ιταλίας για τη σεζόν 2020-21 αναδείχθηκε η Armani Milano μιας και με μια επίδειξη δύναμης στον τελικό του Final Eight που διεξήχθη στο σπίτι της το Mediolanum Forum επικράτησε της Pesaro με το επιβλητικό κυρίως για τελικό κυπέλλου 87-59.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόλις για δεκάλεπτο όταν και η Pesaro μπόρεσε να ακολουθήσει εν μέρη τον ρυθμό των τυπικά γηπεδούχων και έμεινε κοντά με την περίοδο να τελειώνει στο 21-15. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Armani μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει μια και καλή την υπόθεση τίτλος και πατώντας το πόδι στο γκάζι κυρίως στο αμυντικό μισό της μιας και δέχθηκε ΜΟΛΙΣ 6(!!!) ΠΟΝΤΟΥΣ και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-21 και το συν 27 έμοιαζε μη αναστρέψιμο και έκανε το δεύτερο ημίχρονο να μοιάζει μια τυπική διαδικασία προς την στέψη της Armani. Στην τρίτη περίοδο η Armani δεν έδειξε διάθεση να χαλαρώσει ή να παίξει στο ρελαντί και πάλι βσιζόμενη στην άμυνα της η οποία δέχθηκε μόλις 15(!!) πόντους και σκοράροντας 26 πήγε την διαφορά στο +38(74-36). Η μόνη περίοδος στην οποία η Armani έδειξε να χαλαρώνει και να παίζει στο ρελαντί αλλά το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί και όλοι περίμεναν το τελικό σκορ απλά με αυτό να είναι το 87-59. Με αυτό τον τίτλο η Armani πήρε το 7ο κύπελλο της συνολικά και πρώτο από το 2017.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Luigi Datome ο οποίος πέτυχε 15 πόντους. Από 13 πόντους επίσης σημείωσαν οι Κevin Punter και Zach LeDay.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 48-21, 74-36, 87-59