Έπειτα από δύο αγώνες (στην Μπολόνια) που κρίθηκαν στις άμυνες, η Armani και η Virtus… ξεμπούκωσαν επιθετικά στο Μιλάνο. Η ομάδα του Ettore Messina αποδείχθηκε η καλύτερη εκ των δύο, καθώς έλεγξε το παιχνίδι σε όλο το 2ο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 94-82, κάνοντας το 2-1 στην best of 7 σειρά των ιταλικών Τελικών.

Ο Nicolo Melli πέτυχε 22 πόντους σε 19 λεπτά, ο Shavon Shields πρόσθεσε άλλους 19 και αρκετοί άλλοι συνέδραμαν τον οβολό τους, ώστε η Armani να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης από πολύ νωρίς και να την ελέγξει χωρίς πολλά προβλήματα.

O Daniel Hackett (18 πόντοι), ο Marco Belinelli (14 πόντοι) και ο Milos Teodosic (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Virtus, η οποία δεν άρχισε καλά τον αγώνα (19-10 στο 5’ και 25-14 στο 8’), ωστόσο ανέκαμψε και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 12’ με 31-32. Το καλό της διάστημα δεν διήρκεσε πάντως πολύ.

Η Armani ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα και μετά το 15’ (39-38) δεν το άφησε ξανά από το χέρια της. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν μάλιστα με διψήφια διαφορά στο 30’ (76-65) χάρις σε ένα επιμέρους 10-2 και στο 32’ την ανέβασαν μέχρι το +13 (81-68), κατορθώνοντας να τη διατηρήσουν σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 48-45, 78-68, 94-82

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

• Ο Milos Teodosic έφτασε τις 43 ασίστ σε Τελικούς της Serie A στην καριέρα του και ξεπέρασε τον Νίκο Ζήση (41) στη 10η θέση του σχετικού πίνακα.