Ματσάρα όπως περιμέναμε ήταν ο δεύτερος προημιτελικός του Κυπέλλου Ιταλίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για την Venezia η οποία παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 11-21. Στην δεύτερη περίοδο η κατάσταση άλλαξε με την ομάδα του Djordjevic να βρίσκει αντίδραση και να “κόβει” στην μέση την διαφορά (32-37). Ίδιο σκηνικό και στο β’ μέρος με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να πάρει προβάδισμα νίκης. Έτσι το παιχνίδι μετά από δύο άστοχες βολές του DeNicolao, ο οποίος είχε την δυνατότητα να χαρίσει την νίκη στους Βενετούς, οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν πηγαίνοντας πόντο πόντο. Στα 25″ για το φινάλε ο Vince Hunter με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στην Virtus Bologna αλλά ο Austin Daye μετά το time-out του Walter De Rafaele πήρε την τελευταία επίθεση δίνοντας το εισιτήριο για τον ημιτελικό στην Reyer Venzia!

Ο Mike Bramos έμεινε στους 9 πόντους αλλά πέτυχε τρεις σημαντικές βολές στην παράταση!

Η Venezia θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Armani Milano η οποία νωρίτερα κέρδισε άνετα με 86-62 την Vanoli Cremona.