Ιδανικό ξεκίνημα στην ημιτελική σειρά των ιταλικών Playoffs έκανε η Virtus Bologna. Η ομάδα του Sasha Djordjevic επικράτησε εκτός έδρας της Brindisi με 73-66 σε ένα πολύ “κλειστό” παιχνίδι και έσπασε από το πρώτο ματς την έδρα.

Οι δύο μεγάλοι σταρ των φιλοξενούμενων, ο Milos Teodosic (24 πόντοι) και ο Marco Belinelli (16 πόντοι) ήταν αυτοί που οδήγησαν τη Virtus στο 1-0, στο πρώτο παιχνίδι της σε ημιτελική φάση έπειτα από 14 χρόνια! Η ομάδα της Μπολόνα παρέμεινε επίσης αήττητη στα Playoffs (4-0), ενώ έκανε και το 3-0 απέναντι στην Brindisi, με την οποία διασταυρώθηκε μόνο μία φορά στο παρελθόν σε επίπεδο Playoffs, το 1981, όταν την απέκλεισε με 2-0 νίκες.

Ο Derek Willis (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Brindisi, η οποία ήταν πολύ άστοχη από μακρινή απόσταση (3/25 τρίποντα) και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ (4-11 στο 6’). Η Brindisi δεν άφησε τη Virtus να ξεφύγει περισσότερο από 7-8 πόντους στο 1ο ημίχρονο (22-30 στο 18’) και στο 23’ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (37-36) και λίγο αργότερα με 42-36 (24’).

Μόνο που η Virtus ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα (45-48 στο 27’) και στην 4η περίοδο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (61-73 στο 39’), φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 29-32, 50-53, 66-73