Ακόμα ένα κύπελλο θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει  την Κυριακή θα έχει η Αrmani. Η ομάδα του coach Messina αν και στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε στην συνέχεια σοβαρεύτηκε και πήρε την πρόκριση στο τελικό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Armani τα βρήκε σκούρα μιας και μπήκε αρκετά νωθρά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθούν γρήγορα στο -12(8-20) και παρόλες τις προσπάθειες να καταφέρνουν μόνο στους 5 πόντους κλείνοντας την περίοδο έτσι βρισκόμενοι στο 20-25.Στην δεύτερη περίοδο η Armani όσο και αν προσπαθούσε δεν κατάφερνε με τίποτα να περάσει μπροστά στο σκορ, κάτι το οποίο όμως άλλαξε στο 18′ όταν και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με μια βραχεία κεφαλή της τάξης των 4 πόντων(42-38).Η τρίτη περίοδος του αγώνα μπορεί να θεωρηθεί και ως σημείο κλειδί στο παιχνίδι καθώς εκεί η Armani έκανε ότι ήθελε την αντίπαλο της τόσο στην άμυνα μα κυρίως στην επίθεση και με το  επί μέρους σκορ της περιόδου να είναι  30-11 και το 42-38 να μετατρέπεται σε 72-49 κάπου εκεί κατάλαβαν όλοι πως ο αγώνας κρίθηκε οριστικά υπέρ των Μιλανέζων.Το τέταρτο αποδείχθηκε απλώς ένα καθοριστικό δεκάλεπτο με την Armani όμως να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι καθόλη την διάρκεια της περιόδου και κατάφεραν έτσι να εξασφαλίσουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Κορυφαίος των νικητών ο Rodriguez με 22 πόντους και 9 ασίστ, με το LeDay να ακολουθεί έχοντας 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 42-38, 72-49, 96-65.

Στον δεύτερο ημιτελικό της ημέρας η Brindsi και η Pesaro βρέθηκαν αντιμέτωπες με φόντο μια θέση στον μεγάλο τελικό

Η Pesaro φρόντισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή αυτού και κατάφερε να έχει συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο την οποία και έκλεισε μπροστά με 12-15.Στην δεύτερη το σκηνικό ήταν το ίδιο με τους τυπικά φιλοξενούμενους όμως να κάνουν ταυτόχρονα και επίδειξη δύναμης μιας και η διαφορά ξέφυγε αρκετά με το ημίχρονο να κλείνει με τον δείκτη του σκορ στο 28-41.Η τρίτη περίοδος μπορεί και να χαρακτηριστεί ως περίοδος αντεπίθεσης μιας και η Brindsi έκανε το δικό της comeback και από το 33-50 με ένα 10-0πήγε την διαφορά στους 7(43-50)και έκλεισε την περίοδο στο 45-52.Η τέταρτη περίοδος αποδείχθηκε δεκάλεπτο για γερά νεύρα μιας και όσο η Pesaro απομακρυνόταν η Brindsi πάλι επέστρεφε στο παιχνίδι με πιο χαρακτηριστικό comeback το τελευταίο της με την Pesaro στο +11(5970) εκεί πάλι με ένα 10-0 έφτασαν μια ανάσα από την ολική ανατροπή αλλά στο τέλος δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με το τελικό 69-74

Τα δεκάλεπτα:12-15,28-42,45-52,69-74