Αν και αντίκρισε την αντίπαλό της, την Reggiana, να εκκινεί την 4η περίοδο με ένα τρομερό σερί της τάξης του 0-12 και να μειώνει από τους 18 πόντους (80-63) στους 6 (80-74) έξι λεπτά πριν το φινάλε, η Armani Milano βρήκε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και με κύριο όπλο την αμυντική της υπόσταση (38% ευστοχία σε 16 σουτ, 0-4 τρίποντα, 2 λάθη) κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 91-82 και να κάνει το 1-0 στη μεταξύ τους προημιτελική σειρά για τα Playoffs της Ιταλίας.

O απόλυτος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του κόουτς Mesina δεν ήταν άλλος από τον Ben Bentil, με τον πρώην άσο των Περιστερίου και Παναθηναϊκού να τελειώνει την εν λόγω αναμέτρηση με 18 πόντους (4-4 δίποντα, 3-4 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ σε 26 λεπτά συμμετοχής -διάστημα κατά το οποίο έκανε καλύτερη την ομάδα του κατά 11 πόντους!

Break με το… καλημέρα για την Venezia του Μπράμος

Με τον Μάικ Μπράμος να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση και να τελειώνει το ματς με 13 πόντους (3-4 δίποντα, 2-5 τρίποντα) και 3 ασίστ, η Venezia κατάφερε να σπάσει με το… καλημέρα το πλεονέκτημα έδρας της Tortona επικρατώντας στο Game 1 με 77-66!

Οι φιλοξενούμενοι, αν και δεν έκαναν τίποτα καλύτερα σε σχέση με τους γηπεδούχους στα… απλά του μπάσκετ (ασίστ, ριμπάουντ, κλεψίματα, τάπες), ήταν… φλογεροί από την περίμετρο και με το 35% σε 20 τρίποντα κατάφερναν πάντοτε να βρίσκουν τον τρόπο να ξεφεύγουν στο σκορ μετά την ανάπαυλα.