Η Armani έδειξε στη Virtus με το καλημέρα ότι δεν είναι πια… 2021. Ένα χρόνο μετά τη “σκούπα” στους Τελικούς (4-0) από την ομάδα της Bologna, οι Μιλανέζοι νίκησαν τη Virtus μέσα στο σπίτι της με 66-62 και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ιταλικών Τελικών.

O Shavon Shields (18 πόντοι) ξεχώρισε από πλευράς Armani, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Kyle Hines (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και καθοριστικός ήταν ο Luigi Datome (13 πόντοι). Στην αντίπερα όχθη, ο Milos Teodosic (16 πόντοι) και ο Tornike Shengelia (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ σε μία κακή, επιθετικά, βραδιά για την Virtus, η οποία σούταρε με ποσοστό 34,8%.

Ο πρώτος ιταλικός τελικός ήταν σκληρός, “κλειστός”, αλλά η ομάδα που είχε το πάνω χέρι την περισσότερη ώρα ήταν αυτή του Ettore Messina. Η Armani ήταν επίσης και αυτή που ξέφυγε με τη μεγαλύτερη διαφορά τόσο στο 1ο ημίχρονο (14-19 στο 13’), όσο και στο 2ο, μετά το πρόσκαιρο προβάδισμα (το 1ο στο ματς) των γηπεδούχων στο 18’ με 24-23. Στην 3η περίοδο οι Μιλανέζοι πάτησαν το γκάζι, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ξέφυγαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 27’ (32-45) χάρις σε ένα σερί 0-11.

Η Virtus κατόρθωσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να μειώσει γρήγορα τη διαφορά, ενώ στο 37’ την έριξε μέχρι τους δύο πόντους (57-59). Στην επόμενη κατοχή είχε μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Hackett έχασε δύο βολές, ο Bentil έβαλε τις δικές του λίγο αργότερα και ο Datome σημείωσε το πιο κρίσιμο καλάθι στο 1’51’’ πριν από το τέλος, κάνοντας το σκορ 57-63.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-28, 40-50, 62-66