Η Derthona αιφνιδίασε (πάλι) τη Virtus και στο 2ο ημιτελικό. Τη νίκη, πάντως, την πήραν οι γηπεδούχοι. Και εύκολα αυτή τη φορά. Οι Μπολονέζοι ξεπέρασαν το κακό 1ο δεκάλεπτο, πήραν τον έλεγχο στο δεύτερο και… άφησαν σκόνη πίσω τους από εκεί και πέρα, φτάνοντας εν τέλει εύκολα στη νίκη με 91-70 και στο 2-0 στην ημιτελική σειρά των ιταλικών Playoffs.

Τέσσερις παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για την πρωταθλήτρια του EuroCup, με πρώτο όλων τον Milos Teodosic (17). Από πλευράς Derthona ξεχώρισε ο JP Macura, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους. Με ποσοστό ευστοχίας 31,6% στα δίποντα και με 30% στα τρίποντα, βέβαια, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καμία τύχη στην Μπολόνια…

Κι όμως, το ξεκίνημα κάθε άλλο παρά κακό ήταν για την Derthona, η οποία έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων και σκορ 20-26. Στα υπόλοιπα 30 λεπτά, πάντως, πέτυχε μόνο 44 πόντους συνολικά, δίχως παράλληλα να μπορέσει να περιορίσει σε κανένα σημείο την επιθετική “μηχανή” των γηπεδούχων. Κάπως έτσι η Virtus έκανε ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, ξέφυγε με 55-43 στο 25’ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 24 πόντους στο 39’ (91-67).

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-35, 72-55, 91-70