Η Petkimspor πλήρωσε το μάρμαρο για την ήττα της Fenerbahce στην Αθήνα από τον Παναθηναϊκό στην Euroleague. Η ομάδα του Igor Kokoskov ξέσπασε στην αντίπαλό της και την… φιλοδώρησε με 23 πόντους (93-70) στην Πόλη για το τουρκικό πρωτάθλημα.

Η Fener πατούσε το γκάζι όσο χρειαζόταν. Προηγήθηκε 29-17 στο 10΄. Στο δεύτερο δεκάλεπτο κατέβασε στροφές για ένα διάστημα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους 4 πόντους (39-34 στο 17΄).

Οι γηπεδούχοι αμέσως πάτησαν το γκάζι. Απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 12-5 και το ημίχρονο τελείωσε 51-39.

Στην επανάληψη η Fenerbahce έκοψε τ’ αστεία. Δεν άφησε την αντίπαλό της να πάρει ανάσα και έτσι προηγήθηκε 72-54 στο 30΄ και πήρε τη νίκη με 23 πόντους διαφορά (93-70).

Από την Fenerbahce πρώτος σκόρερ ήταν ο Duveriogly με 14 πόντους, ενώ ο Ulanovas είχε 13.

Από την Petkimspor πρώτος σκόρερ ήταν ο Wimbush (16 πόντοι), ενώ από 10 πόντους είχαν οι Hummer και Ege Arar.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 51-39, 72-54, 93-70

FENERBAHCE: Dixom 6, Brown 12, Ulanovas 13, Vesely 6, Ahmet Duverioglu 14, Melih Mahmutoglu 11, Eddie 8, Hamilton 5, Biberovic 5, Kenan Sipahi 7, Yigit Onan, Berkay Candan 6

ALIAGA PETKIMSPOR: Ray 8, Vasiliauskas 3, Wimbush 16, Hummer 10, Ege Arar 10, Zack 2, Hakan Yapar 3, Yigitcan Turna 3, Canberk Kus 9, Alp Karahan 6, Boran Güler, Tayfun Erulku.